Michał Szymaniak “#jaś #i #małgosia” | dramat

Sztuka Michała Szymaniaka to współczesna wersja klasycznej baśni braci Grimm, osadzona w Warszawie. Bohaterami są Jaś i Małgosia, nastolatkowie, którzy żyją jednocześnie w świecie realnym i wirtualnym – jako sieciowe awatary. Ich rodzice wciąż jeszcze wierzą w potęgę kariery i sukcesu. Ale świat zmienił się od czasów transformacji, przypomina ciemny las, w którym nowe pokolenie musi same wyrąbywać sobie przestrzeń do życia. Czy Jaś i Małgosia przełamią przyjętą narrację, w której trzeba odnieść mityczny sukces albo być nieszczęśliwym? Kim okaże się Baba Jaga i co tak naprawdę wydarzy się w Chacie z Piernika? Czy dialog pomiędzy pokoleniem urodzonych po 1989 roku i ich rodzicami – ojcami i matkami ustrojowej transformacji jest możliwy? Czy w tak zaprogramowanym świecie istnieje jeszcze przestrzeń dla buntu? A jeśli tak, czy nie będzie on tylko ironiczny?

Od autora: „No jak tak można. Jak można być nikim? Przecież trzeba być kimś” – stwierdzają Macocha z Ojcem i postanawiają coś z Jasiem i Małgosią zrobić. Bo Jaś i Małgosia nie mają planu na przyszłość. Mają za to oddaną grupkę fanów. Ich sieciowe awatary – Gangsta Raper i Dziewczynka Z Internetowej Kamerki to dość popularne postacie w niektórych zakamarkach Internetu. Rzeczywistość Jasia i Małgosi nie dzieli się na świat realny i świat wirtualny. Oba światy są równomiernie zanurzone w audiowizualnej kreacji. Oba światy są tak samo fikcyjne i tak samo realne jednocześnie. Jest to rzeczywistość, w której, jak we współczesnej bajce osadzonej w Warszawie, może się wydarzyć wszystko.

reżyseria: Elżbieta Depta
dramaturgia: Michał Szymaniak
wideo: Małgorzata Andrys, Bogna Kowalczyk
zdjęcia: Michał Modlinger
scenografia, kostiumy, światło: Monika Nyckowska
muzyka: Michał Kowalewski
asystentka produkcji: Kamila Smętkowska

obsada:
Bartosz Bielenia, Kim Lee, Lech Łotocki, Magdalena Osińska, Sebastian Pawlak, Katarzyna Warnke

 

TERMINY:

17 czerwca 2015, g. 20:00
19 czerwca 2015, g. 20:00 - spektakl przeniesiony na 20 czerwca 2015
20 czerwca 2015, g. 20:00

 

Bilety: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe); dostępne w kasie TR Warszawa oraz na stronie trwarszawa.ebilet.pl
Rezerwacja: tel. 22 480 80 08, kasa@trwarszawa.pl
Uwaga! W spektaklu używane są światła stroboskopowe.

 

 

Michał Szymaniak – student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor tomu poezji „rozrywka” (SDK 2011) oraz tekstów literackich publikowanych m.in. w „Lampie”, „Wakacie”, „Ricie Baum”, na portalu „dwutygodnik.com”. „#jaś #i #małgosia” to jego debiut teatralny.

Elżbieta Depta – studentka reżyserii dramatu w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci romskich w ramach pracy dla Stowarzyszenia Na Rzecz Romów „Newo Dziwipen”. Obecnie pracuje nad spektaklem dokumentalnym o Romach.

Leave a comment

Your email address will not be published.

*