Aleksandra Cieślak „Tit-Anik – The Sweetest Heroine Ever” – spektakl / komiks

O projekcie

WPROWADZENIE
New Age’owa Baśń dla dorosłych w konwencji będącej wypadkową japońskiego teatru noh i komiksu. Spektakl zbudowany jest z krótkich scen, przetykanych kilkunastosekundowymi projekcjami video (animacje, obrazy, rysunki, muzyka) Całość ma budowę szkatułkową. Jest mieszanką minimalizmu i rozbuchanego elektro-manieryzmu.
Historia opowiada o procesie dojrzewania, walce z własnymi wyobrażeniami/demonami. Odwołuje się do katastrof i eksperymentów jądrowych, do mutacji, sztucznego pompowania rzeczywistości i potrzeby powrotu do równowagi.

RUCH:
Postacie poruszają się w sposób przestylizowany, nie ma miejsca na przypadkowość. Każdy gest jest dokładnie przemyślany i zaprogramowany. Aktorzy są zakładnikami swoich ról, są jak czekoladki idealnie wpasowane w wysmakowane pudełko.

KOSTIUMY:
Kostiumy są przesadzone. Szczególnie kostium Anik z pierwszej sceny, oraz kostiumy Tancerzy Marshmellow. Pozostałe stroje powinny być znacznie prostsze, detal może nawiązywać do twórczości młodej projektantki Winde Rienstry (tekturowe koturny, usztywnienia) www.winderienstra.com. Konieczne są cytaty ze stylistyki kawaii (szkolne mundurki wojowniczek Hell’o’kitty, pastelowe kolory, rozbuchane obiętościowo fryzury)

EFEKTY SPECJALNE:
Wyobrażam sobie, że w jednej ze scen ciała Tancerzy mogą stać się tłem do mappingu. (Rozpad Hell’o’Kitty). Chór w opcji minimum może być projekcją (powycinane zmultiplikowane główki obracające sie jak w kalejdoskopie.

OBRAZ:
Każda scena powinna stanowić wysmakowaną kompozycję.

SCENOGRAFIA:
Scenografia jest projekcją. Może działać w dwojnasób – projekcja na aktorze, lub za nim, działanie światłem.

KOLOR:
Sceny dzielą się na kolorowe i czarnobiałe. Każda ma swoją barwną dominantę. Ważną rolę odgrywa sposób mówienia aktorów i choreografia – od drobnych gestów (sposób chodzenia, mimika) i ruchów począwszy a na całych układach choreograficznych skończywszy.

MUZYKA:
Optymalnie byłoby, gdyby przynajmniej częściowo towarzyszyła nam żywa muzyka. Istotną rolę odgrywa chłopięcy chór, którego głos może być zarejestrowany i zmiksowany, ale przynajmniej w 2 scenach powinien pojawić się żywy chór. Narrator, przewodnik chóru jest Głosem. Głosem jest również Anik Narrator na końcu.

OPOWIEŚĆ:
Siedmioletnia Anik jest córką niemieckiego udziałowca fabryki Marshemellows, będącej w istocie hybrydową elektrownią glukozowo-nuklearną. Ojciec wychowuje ją samotnie, ale skupiony jest głównie na pracy. Matka Anik zmarła przy porodzie. To co jest dla niej prawdziwie ważne to wielka przyjaźń z Tsuneko. Dziewczynki są dla siebie jak siostry.
W wyniku katastrofy miasto zalewa różowa melasa, która porywa Anik. Dziewczynka nieświadoma tego co się z nią dzieje poddaje się fali różowej pulpy, która całkowicie wypełnia jej krwioobieg, i której kontent buduje ją przez kolejnych 20 lat. Anik śni słodki sen zamknięta w czasie. Tsuneko ginie na skutek fali uderzeniowej.
Świat po katastrofie bardzo się zmienia – nastaje nowa rzeczywistość kawaii, bardziej kolorowa, znacznie ciekawsza wizualnie. Słodki deszcz zmienił część mieszkańców w pianki, opary kawaii skutkują narodzinami zmangołowaciałych dziewczynek.
Dojrzałą Anik wynoszą na powierzchnię jej nadmuchane od środków spulchniających piersi. Nagą dziewczynę odnajduje samotna matka Tsuneko, kobieta dla której czas zatrzymał się wraz odejściem córki.

Anik poznaje nową rzeczywistość i zachłystuje się nią. Odkrywa, że jest wyjątkowa: najlepiej śpiewa w karaoke, wielki biust przysparza jej wielu adoratorów, a kiedy się nimi nudzi, zamienia ich w pianki marschmellows, które połyka. Jest połączeniem infantylności i niebezpiecznej mocy.

Równowagę w jej głowie próbuje przywrócić duch Tsuneko, ale Anik jest tak zajęta sobą i swoimi super mocami, że ignoruje głos przyjaciółki odwracając się od niej. Przekonana o swojej sile wierzy, że jej ojcem jest Hell’o’kitty – twórca nowej rzeczywistości, z której wyrosła. Pragnie stanąć po jego prawicy i współtworzyć nowy świat.

Żołnierze Hellokitty dają jej do zrozumienia, że jest tylko jedną z wielu, że miasto obfituje w mutantów i odmawiają jej spotkania z bogiem.
Anik przeżywa wielkie rozczarowanie, buntuje się, korzystając z supermocy przebija się prosto do Hell’o’kitty.

Konfrontacja jest traumatyczna, i pozbawia ją resztki złudzeń. Hell’o’Kitty uzmysławia jej, że jest jego produktem. Przerażona jego majestatem i przesłaniem wzywa na pomoc ducha przyjaciółki, ale jedyna broń jaką od niej dostaje to szpilka do włosów, którą zawarły pakt krwi w dzieciństwie. Anik targana silnymi emocjami, nie mogąc znieść tego, że jest traktowana jak produkt porywa się na stwórcę.
Ten wyrywa jej szpilkę-broń i uświadamia, że nawet to co robi teraz jest kawaii, że to jest zaprogramowane, przez niego, i rani ją pokazując, że w jej żyłach płynie juz tylko różowy kontent. Anik jest zdruzgotana, po raz pierwszy od lat dostrzega kim się stała, że jej życie jest jak pianka marshmellow – efektownie rozdmuchane nic. Roni łzy, które palą hell’o’kitty jak kwas. Przyjaciółka uświadamia jej, że poprzez okazanie słabości i łzy zabije Hello’kitty ale też sama będzie musiała zginąć, bo jest jego wytworem.

Anik mimo wszystko nie przestaje płakać. Jej łzy unosza się do góry i zmieniają się w gorzki deszcz, który rozpuszcza świat kawaii i ją samą.

Anik od tej pory przejmuje rolę Narratora opowieści, dojrzała do roli szamana. Przeszła na inny poziom świadomości, (śmierć jest symbolem przejścia, zerwania ze starym porządkiem). Może od teraz samodzielnie snuć narrację. Tworzyć świat na prawdę. Może mówić świat to ja. Jej świadomość, która wraz ciałem rozpływa się, wnika wgłąb ziemi, zapładnia ziemię, i rodzi się nowa epoka, epoka powrotu do natury, do korzeni. Puszcza pokrywa skruszałą skorupę melasy.

Prawdziwą supermocą okazuje się samoświadomość, samostanowienie.

Anik staje się symbolem Nowej Epoki, przebudzenia z marazmu. Wchodzi w rolę archetypicznej matki dla kolejnych generacji. Jest współczesną Wenus z Willendorfu, boginią płodności, która odzyskała raj dla człowieka. (nowa mitologia),

 

Leave a comment

Your email address will not be published.

*