Agnieszka Przepiórska „Dzień Kobiet” – dramat / dokument

opis projektu

Bohaterka spektaklu, młoda kobieta, przypadkowo odkrywa, że jej tożsamość i pochodzenie rodziny jest inne od wersji wypowiadanej i powielanej przez kolejne pokolenia. Stopniowe odkrywanie prawdy na zawsze zmienia jej życie. Przedstawienie obejmuje historię rodzinną kilku pokoleń kobiet z polsko-żydowskimi korzeniami. Owe pokolenia obserwujemy w kluczowych momentach polskiej historii najnowszej (1939-1945, 1968, 1989, 2014). Monologi kobiet zanurzone w swojej teraźniejszości ukazują w wielu aspektach skomplikowane relacje polsko-żydowskie, próby odnalezienia lub wyparcia swojej tożsamości, polską historię, zmieniającą się społeczną rolę kobiet na przestrzeni XX i XXI wieku. W moim projekcie stawiam sobie pytania, jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy. Czy najmłodsze pokolenie wbrew niechęci i niezgodzie starszych ma prawo lub obowiązek dochodzić prawdy? Jak poradzić sobie z często niejednoznaczną postawą naszych rodziców i dziadków i jak się do niej odnieść? Te kwestie stają się dziś niezwykle palące i aktualne w kontekście odkrywania kolejnych białych plam w polskiej historii (np. polskie relacje z Żydami, Ukraińcami, Białorusinami).

Projekt jest próbą stworzenia oryginalnej formy teatralnego spektaklu stanowiącego połączenie tradycyjnego teatru z nowoczesną formą chóru, filmu dokumentalnego oraz tekstu scenicznego opartego na reportażach i wywiadach. Cztery postaci z różnych pokoleń będą odtwarzane przez dwie aktorki z towarzyszeniem chóru, stanowiącego głos wykluczonych. Do współpracy aktorskiej chciałabym zaprosić Marię Maj. Każdy monolog oparty będzie o reportaże i wywiady ze świadkami. Duży nacisk zostanie położony na autentyczność źródeł i relacji i ich twórcze przełożenie na tekst sceniczny. Integralną częścią spektaklu będzie video reportaż ze spotkań twórców spektaklu z autentycznymi bohaterami opowieści. Część wywiadów już jest sfilmowana (załączam krótki fragment – link do nagrania na You Tube’ie w treści maila zgłoszeniowego). Scenografia przewidziana jest w minimalistycznej formie, co pozwoli na dotarcie ze spektaklem do małych miejscowości, gdzie poza prezentacją spektaklu możliwa byłaby dyskusja z widzami czy rodzaj wymiany wspomnień o rodzinnych historiach.

Opowieść zaprezentowana w spektaklu ma charakter osobistego i intymnego rozliczenia się ze spuścizną rodzinnej historii, ale staje się zarazem uniwersalną opowieścią o polskiej rodzinnie i jej skomplikowanych losach. „Dzień kobiet” porusza ważny społecznie temat podejmujący zagadnienia relacji międzypokoleniowej w szerokim historycznym kontekście, stawia sobie za cel także odkrywanie i nobilitowanie zapomnianych, anonimowych ludzkich biografii na podstawie świadectw i reportaży.

biogram autorki

Agnieszka Przepiórska,ur.1979. Rozpoczęła swoją drogę zawodową w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu ,(2005-2008) gdzie pracowała m.in z Moniką Strzępką” Byl sobie Polak…”, Arturem Tyszkiewiczem”Balkon”, Piotrem Kruszczyńskim “3 siostry”. Poźniej , już jako niezależna aktorka współpracowała z teatrami w Szczecińie, Zielonej Gorze, Bielsku- Bialej, Koszalinie nawiązując stałą artystyczną więź z Piotrem Ratajczakiem.Występowała m in. sztukach “Tak wiele przeszliśmy…”,”Królowie dowcipu”, “Kartoteka” w reżyserii Ratajczaka. Wspólnie z nim,a także dramaturgiem Piotrem Rowickim zrealizowali w Teatrze Warsawy wielokrotnie nagradzane monodramy” I będą święta” i ” Tato nie wraca” ?Od dwóch lat i od początku istniew zespole kabaretu Pożar w Burdelu Michała Walczaka .

Leave a comment

Your email address will not be published.

*