Agnieszka Przepiórska “Dokument podróży” | film dokumentalny/performans

Bohaterka filmu, Agnieszka, przypadkowo odkrywa, że pochodzenie jej rodziny jest inne od wersji powielanej i wypowiadanej przez kolejne pokolenia. Aby rozwikłać tajemnicę i zmierzyć się z nową tożsamością, wyrusza w podróż do rodzinnych korzeni, która prowadzi przez Suwałki i Tel Awiw. Oparty na autentycznej historii projekt Agnieszki Przepiórskiej łączy dwa media: dokumentalny film i performans na żywo. Tematem jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości. Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?

Od autorki: Podczas pracy nad projektem zrozumiałam, że tak naprawdę opowiadam historię o potrzebie głębokiej bliskości. Temat żydowski okazał się pretekstem do dotknięcia skomplikowanej relacji matka – córka, a także – co integralnie wiąże się z wyborem tematu – próbą zrozumienia lęku, traumy rodzinnej przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jestem przekonana, że ukrywane oraz wypierane prawdy mają wpływ na następne generacje, że strach i wstyd niewyrażone, nieopowiedziane we właściwym czasie stają się koszmarem dla następnych pokoleń. W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową.

 

OBSADA:
Maria Maj, Agnieszka Przepiórska, Jacek Żakowski

 

REALIZATORZY:
tekst: Agnieszka Przepiórska
scenariusz filmu i reżyseria performansu: Weronika Tofilska
reżyseria filmu: Łukasz Konopa, Weronika Tofilska
zdjęcia: Łukasz Konopa
asystentka produkcji: Anna Kaźmierowska

 

TERMINY:

25 maja 2015, g. 20.00
26 maja 2015, g. 20:00

Bilety: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe); dostępne w kasie TR Warszawa oraz na stronie trwarszawa.ebilet.pl
Rezerwacja: tel. 22 480 80 08, kasa@trwarszawa.pl

 

Partnerem wydarzenia jest POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich

polin_mhzp_logo

 

 

 

 

 

Agnieszka Przepiórska, ur.1979. Rozpoczęła swoją drogę zawodową w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu,(2005-2008) gdzie pracowała m.in. z Moniką Strzępką ”Był sobie Polak Polak Polak i diabeł…”, Arturem Tyszkiewiczem ”Balkon”, Piotrem Kruszczyńskim “3 siostry”. Później, już jako niezależna aktorka współpracowała z teatrami w Szczecinie, Zielonej Górze, Bielsku-Białej, Koszalinie nawiązując stałą artystyczną więź z Piotrem Ratajczakiem. Występowała m.in. sztukach “Tak wiele przeszliśmy…”, ”Królowie dowcipu”, “Kartoteka” w reżyserii Ratajczaka. Wspólnie z nim, a także dramaturgiem Piotrem Rowickim zrealizowali w Teatrze WARSawy wielokrotnie nagradzane monodramy “I będą święta” i “Tato nie wraca”. Od dwóch lat i od początku istnienia jest w zespole kabaretu Pożar w Burdelu Michała Walczaka .

Leave a comment

Your email address will not be published.

*